top of page

Wystawa w Muzeum Architektury

14 maj 2026

Wrocławska odsłona wystawy "Na środkowym pasie latem trawa była wysoka"w Muzeum Architektury od 14 maja!

Z pytań o to, czy i co pamięta materia – beton, asfalt i papier, a także z rozmów z ludźmi oraz godzin spędzonych w bibliotekach i archiwach, powstała najpierw książka (wydana przez Wydawnictwo Warstwy w 2024 roku), a potem wystawa. Obie te formy w sposób niejednokierunkowy i nielinearny eksplorują szczeliny wspomnień różnych aktorów o miejscu, które dziś nazywamy autostradą A4. Czasem zapadają się też w tym, co ze wspomnień wymazane. Archiwa III Rzeszy są wplecione w tę narrację. Chciałam wydobyć z nich inną opowieść niż ta pierwotna uwolnić je od służalczej, propagandowej roli, którą pełniły. Chciałam też, żeby moje spojrzenie rozbiło dyskurs tworzony przez lata przez mężczyzn – budowniczych, planistów, teoretyków, fotografów. Skonfrontowałam ze sobą obrazy z odległych kontekstów i czasów. Obserwowałam, jak zaczynają przeczyć same sobie i jak ich sensy tworzą się na nowo. W ten sposób nauczyłam się rozpoznawać A4 jako miejsce, a opowieści o niej pozwoliłam meandrować wyciszać się i powracać. Teraz snuje się z udziałem artystek i artystów. Ich prace spotykają się na wystawie z labiryntem archiwaliów planów, map i fotografii z polskich i niemieckich zbiorów.


Artystki i artyści: Ewa Axelrad, Alicja Bielawska, Emanuel Geisser i Kama Sokolnicka, Marlena Kudlicka, Natalia LL, Piotr P. Skiba, Łukasz Wojciechowski.


il. Grupa Projektor

bottom of page